Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
Dzisiaj jest: poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Subskrypcja

Wpisz swoj e-mail i zasubskrybuj nasz bezpłatny newsletter

Logowanie

Aby zmodyfikować swój wpis w katalogu firm proszę się zalogować

Login:
Hasło:
 

Parafia rzymskokatolicka w Dobrej p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Doroty

Parafia rzymskokatolicka w Dobrej p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Doroty

Proboszcz- ks. Krzysztof Szalewski

Pierwsze wzmianki o kościele w Dobrej z roku 1514 fundowanym przez rodzinę Dobrskich znajdują się w słowniku Królestwa Polskiego z 1882 r. Parafia w Dobrej erygowana była w połowie XV wieku, gdyż od tego czasu jest wspomniana w aktach Konsystorza Gnieźnieńskiego. O kościele fundacji Dobrskich można mówić na podstawie inwentarza „fundi instructi” z roku 1852, ale dokument ten zaginął w czasie ostatniej wojny.

Pierwszy kościół był drewniany, jednonawowy, kryty gontem, posiadał trzy ołtarze: wielki – Ukrzyżowanego Zbawiciela i dwa boczne – św. Doroty i św. Izydora. Odpust obchodzono w dzień św. Doroty.

W 1855 roku staraniem ks. proboszcza Karola Jasieńskiego przywrócono i już uroczyście obchodzono odpust św. Jana Chrzciciela, ponieważ kościół w Dobrej erygowano pod opieką i tytułem Jana Chrzciciela. Dziedzic Dobieszkowa W. Dąbrowski ufundował obrazy św. Jana i św. Doroty, które obecnie znajdują się w bocznych ołtarzach. W głównym ołtarzu mieści się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej słynący łaskami, ufundowany w 1525 roku przez Jana i Dorotę Dobrskich. Wokół obrazu umieszczono liczne i cenne wota, które jednak zaginęły.

W 1863 roku na terenie parafii miała miejsce jedna z bitew Powstania Styczniowego. 24 lutego na terenie Dobrej stoczono bój z Moskalami, w którym poległo 63 powstańców, natomiast 25 września na terenie pobliskiego Dobieszkowa poległo 20 patriotów. 68 poległych powstańców miejscowa ludność pochowała we wspólnej mogile na cmentarzu w Dobrej. W 1933 roku wzniesiono nad nią pomnik, który stoi do dziś. W końcu XIX wieku ks. Cyprian Umiński rozpoczął przebudowę i rozbudowę drewnianego kościoła na kościół murowany. Jego następca ks. Paweł Skolimowski w latach 1904-1905 zakończył przebudowę świątyni. Od 6 lutego do 21 listopada 1906 roku kościół i plebania znalazły się w posiadaniu Mariawitów, ponieważ ówczesny ksiądz proboszcz Paweł Skolimowski odszedł od kościoła katolickiego, a z nim część parafian. Dopiero 21 listopada 1906 roku przy pomocy siły zbrojnej usunięto Mariawitów i kościół przywrócono katolikom.


Żadna z wojen nie oszczędziła dobrzyńskiej świątyni. Dnia 29 września 1941 roku gestapo aresztowało ks. Józefa Zawiejskiego i wywiozło do obozu, a kościół zamieniono na magazyn skór i gumy. W 1944 roku świątynia została poświęcona i oddana do kultu Bożego.

Obecnie parafia liczy ok. 1860 wiernych. Należą do niej: Dobra, Dobra Nowiny, Dobieszków, Michałówek, Orzechówek, Ługi, Stary Imielnik, Zelgoszcz, Klęk, Leonardów oraz Moskule i Łodzianka (Łódź).

Nabożeństwa:
w niedziele i święta:
godz.   8.30, 10.00, 11.30

w dni powszednie:
godz.  17.30 (w okresie letnim)
           16.00 (w okresie zimowym)

 

Kto kim jest w urzędzie

Andrzej Jankowski
 
© Copyright by Urząd Miasta Gminy-Stryków
CMS   Edito   Powered by